Na drogach ludzkich sumień Bóg postawił wielki drogowskaz - krzyż

Kliknij by powiększyć

W dniach 15 i 16 sierpnia 2017 r. przeżywaliśmy w naszej parafii peregrynację Wielkopiątkowego Krzyża św. Jana Pawła II. Do tego wielkiego wydarzenia, które od 25 marca 2017 r. dokonuje się we wszystkich parafiach diecezji zamojsko – lubaczowskiej ( dokładnie w tym dniu, 12 lat wcześniej, w Wielki Piątek 2005 roku, Ojciec Święty tulił ten Krzyż Chrystusa do swojego serca ), przygotowywaliśmy się poprzez trzydniowe rekolekcje, które poprowadził ks. dr Jacek Waligóra.

Uroczystość rozpoczęła się we wtorkowe popołudnie przy słonecznej pogodzie i licznie zgromadzonych wiernych. Przewodniczył jej ks. bp Marian Rojek, który powitał i wprowadził krzyż do kościoła. Tu krzyż przywitali p. Marian i Elżbieta Skubisowie oraz ks. proboszcz Jerzy Kołtun. Eucharystii transmitowanej przez Katolickie Radio Zamość, razem z licznie zgromadzonymi przy ołtarzu kapłanami z naszego dekanatu, przewodniczył i homilię wygłosił biskup Marian Rojek.

- W dniu uroczystości odpustowej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, następuje nawiedzenie Waszej wspólnoty przez krzyż papieski św. Jana Pawła II. My, niezależnie od tego, co o nas mówią otaczający nas ludzie, pragniemy żyć prawdą, do jakiej zobowiązaliśmy się, i którą przyjęliśmy za własną. I to świadectwo dajemy wobec całego świata. Tę wiarę przyjęliśmy poprzez naszych rodziców i rodziców chrzestnych w dzień chrztu świętego. W sposób dojrzały wybraliśmy już osobiście tę drogę podczas sakramentu bierzmowania. I tu, przed tym szczególnym krzyżem Jezusa, w obecności Jego Matki Wniebowziętej oraz wobec szczególnej bliskości tego, który nasz znak zbawienia z takim namaszczeniem przytulał do swojego oblicza, potwierdzamy nasze powołanie i misję – mówił ks. bp Marian Rojek.  

Po zakończeniu głównych uroczystości mieliśmy możliwość przez całą noc adorować Wielkopiątkowy Krzyż św. Jana Pawła II oraz wziąć udział w nabożeństwie różańcowym i Apelu Jasnogórskim prowadzonym przez młodzież. O godz. 22:00 w intencji powołanych, z prośbą o kolejne święte powołania kapłańskie i zakonne, przez księży rodaków została odprawiona msza św. Przewodniczył jej o. Janusz Pawlicha, a homilię wygłosił ks. Piotr Brodziak.

16 sierpnia 2017 r.  o godz. 10:00 została odprawiona msza św. w intencji chorych, z którymi w czasie swojego pontyfikatu św. Jan Paweł II szczególnie modlił się i łączył duchowo. Tego dnia do godz. 14:00 mieliśmy okazję adorować krzyż, znak chrześcijańskiej tożsamości i zbawienia. Każdy, kto przyszedł do naszej świątyni, mógł upaść przed nim na kolana, zrzucić ciężar ze swoich obolałych ramion i uchwycić się go kurczowo. Adoracja krzyża to taki moment tych szczególnych dwóch dni, o którym trudno mówić i pisać, gdyż słowa nie są w stanie wypowiedzieć, co czuje ludzkie serce, gdy człowiek pada na kolana przed krzyżem, gdy w sposób bardzo wyjątkowy, sercem dotyka krzyża.

O godz. 14:00 rozpoczęło się nabożeństwo drogi krzyżowej, o godz. 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 15:30 msza św. pożegnania krzyża. Na jej zakończenie ks. proboszcz Jerzy Kołtun zawierzył naszą parafię Bożemu Miłosierdziu, a wszyscy wierni podnieśli w górę przyniesione krzyże i wyznali wiarę w moc Chrystusa ukrzyżowanego. Około godz. 16:50 Wielkopiątkowy Krzyż św. Jana Pawła II został przeniesiony z kościoła do auta – kaplicy i w asyście strażaków odjechał do parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju.   

Krzyż jest nierozerwalnie związany z naszym życiem. Prawdziwa radość chrześcijańska nie wyklucza krzyża. Prawdziwa radość jest wpisana w krzyż, a  Jezus nie zostawia nas samych na krzyżu: „On potrafi przemienić ciemne noce smutku w poranki nadziei. Przyjęty krzyż rodzi zbawienie i owocuje spokojem. Krzyż bez Boga przygniata, z Bogiem daje odkupienie i zbawia.”  (św. Jan Paweł II,1998)

Mamy nadzieję, że chwile, które spędziliśmy przy Wielkopiątkowym Krzyżu Papieskim przyniosą obfite owoce w naszym codziennym życiu. Niech Krzyż zajmuje zawsze szczególne miejsce w naszych domach i sercach. Z krzyża bierzmy siłę. Przed krzyżem klękajmy. Na krzyż spoglądajmy. On jest źródłem siły i mocy by kochać.

GALERIA ZDJĘĆ

Homilia ks. biskupa Mariana Rojka wygłoszona podczas peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża św. Jana Pawła II w naszej parafii


Autor: Ewa M.
19.08.2017 15:37


KALENDARZ

Niedziela
12
lipca15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża proszę połącz na nowo i uzdrów małżeństwo Agnieszki i Michała. Proszę Cię Maryjo, aby miłość, która nas połączyła kiedyś przed laty odrodziła się w nas na nowo, abyśmy wrócili do siebie i odbudowali nasze małżeństwo. Proszę dla nas o łaskę pojednania, nawrócenia, opamiętania i przebaczenia, aby moja żona wyzbyła się żalu, złości i wróciła do męża, nie spotykała się z innym mężczyzną. Proszę o pomoc w znalezieniu nowej pracy i o godne wynagrodzenie w pracy, które pozwoli na życie bez stresów.

Matko Boza ...... Prosze o cud calkowitego uzdrowienia dla mnie. Prosze o cud calkowitego uzdrowienia dla mojego Ojca Walentego. Prosze o modlitwe przeblagalna za grzechy moje,mojej Rodziny i zmarlych Przodkow. Prosze o cud, we wszystkich intencjach,ktore nasze w swoim sercu. Prosze o modlitwe, w intencjach mi powierzonych. Prosze o modlitwe dziekczynna,za wszystkie otrzymane laski. Bog zaplac.

O Boże Miłosierdzie dla Michała rodziny i osób bliskich

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

    W lipcu 1955 r. dzięki staraniom ks. Jana Kosiora (proboszcza parafii WNMP) i parafian zamówiono i zamontowano wielki ołtarz wewnątrz świątyni. Ołtarz ten jest kopią spalonego ołtarza podczas II wojny światowej.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj