ACIES Legionu Maryi

Kliknij by powiększyć

ACIES to największa, coroczna uroczystość Legionu Maryi, podczas której wszyscy członkowie apostolatu ponawiają swoje zawierzenie Maryi, Królowej Legionu poprzez indywidualne wypowiedzenie słów: „Jestem całkowicie Twój, moja Królowo, moja Matko i wszystko co posiadam jest Twoje”.  W sobotę 14 kwietnia 2018 r. uroczystość ta odbyła się w naszej parafii. Przybyło na nią ponad 100 członków Kurii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z dekanatu Biłgoraj Północ razem ze swoimi kierownikami duchowymi. W skład Kurii wchodzi trzynaście prezydiów m.in. z Biłgoraja, Trzęsin, Bukowej, Goraja, Dąbrowicy, Frampola, Korytkowa Dużego, Radzięcina i Gromady.

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem referatu przybliżającego postać Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modlitwę różańcową poprowadził ks. Marek Kuśmierczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie. Przy Vexillum Legionu Maryi, najpierw kierownicy duchowi poszczególnych prezydiów, a następnie wszyscy Legioniści, odnowili swoje przyrzeczenie legionowe. Przedstawiciele poszczególnych prezydiów dwójkami podchodzili do Vexillum, kładli rękę na wizerunku Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i wypowiadali słowa osobistego aktu poświecenia: „Jestem całkowicie Twój, moja Królowo, moja Matko i wszystko co posiadam jest Twoje”. W prostych słowach, wypowiadanych z wiarą, widać było powagę, ufność pokładaną w Matce Bożej oraz chęć gorliwego wypełnienia podjętych zobowiązań.

Po odczytaniu „Syntezy Maryjnej” przez ks. Józefa Bednarskiego, proboszcza parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy, rozpoczęła się najważniejszą część sobotniego spotkania, czyli uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun, opiekun Prezydium Matki Bożej Wniebowziętej z naszej parafii, a współkoncelebrowali: ks. Józef Bednarski, ks. Marek Kuśmierczyk, ks. Adam Czupich i ks. Tadeusz Bastrzyk.

W Słowie Bożym, proboszcz parafii pw. Św. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie, ks. Adam Czupich zwrócił uwagę na ciągłe pielgrzymowanie człowieka na wzór Maryi i Apostołów: Przybyliśmy dzisiaj do tej pięknej świątyni, w której króluje wizerunek Matki Bożej Wniebowziętej i kiedy za nami trud przybycia tutaj, pytamy się o owocność i zasadność podejmowania się w swoim życiu pielgrzymowania do różnych miejsc szczególnego kultu Matki Bożej. Nie ma się co zastanawiać, tylko trzeba iść do Matki Bożej i ze swoimi radościami, szczęściami, ale również ze swoimi boleściami, troskami. Iść do Matki, bo Jej dłonie pozostają w tak piękny sposób otwarte, zapraszające nas do siebie. My jesteśmy w ciągłej pielgrzymce, ciągłej drodze do Domu Ojca. Pamiętajmy o tym, że w tej drodze nie jesteśmy sami, że jest z nami nasza Matka, która nas wspiera. Nie pytajmy się o to, czy trzeba pielgrzymować, czy trzeba podejmować trud, by iść do Matki Bożej tylko spieszmy tak, jak czynili to apostołowie, Piotr i Jan, gdy udawali się do grobu Pańskiego. Oni nie patrzyli jeden na drugiego, tylko jeden wyprzedzał drugiego w pośpiechu. Niech  ten duch ochoczy i w nas będzie. 

Legionistki z prezydium działającego przy naszej parafii zadbały o właściwą oprawę Mszy świętej – przygotowały czytanie, psalm i modlitwę wiernych oraz komentarze i ofiarowanie darów. Aktem jednoczącym wszystkich była wspólna Komunia św., która umocniła duchowo Legionistów.

Spotkanie zakończyło się wspólną agapą w Szkole Podstawowej nr 1 przebiegającą w radosnej, miłej i prawdziwie rodzinnej atmosferze, podczas której Legioniści mieli możliwość wymiany poglądów, doświadczeń a także nawiązania nowych znajomości. Czas, który razem spędzili, był dla nich czasem błogosławionym o czym mogą świadczyć słowa jednej z uczestniczek sobotniej uroczystości: Jak dobrze, że w Biłgoraju istnieje Legion Maryi. Dzięki Ci, Boże za wspaniałych kapłanów, naszych kierowników duchowych, oddanych całym sercem pracy duszpasterskiej i legionowej. Ileż łask Bożych spływa na nas z podejmowania zadań legionowych, ileż radości i satysfakcji przeżywamy jako żołnierze i obrońcy Maryi.

Legion Maryi jest ruchem apostolskim, który swoją nazwę zaczerpnął od legionów rzymskich, gdyż ma być – tak jak one – armią Maryi, której sukcesy będą zależały od niezłomnego ducha Legionistów. Legion ma pomagać Maryi w doprowadzeniu wszystkich dusz do Chrystusa, ma być armią, która zdobywa świat dla Chrystusa przez Maryję. Każdy Legionista poprzez modlitwę i działanie, naśladując życie Maryi, wypełnia przyrzeczenia złożone Bogu podczas chrztu świętego. Aby innych uświęcać, trzeba się samemu uświęcić, dlatego Legion Maryi to nie tylko przynależność do organizacji kościelnej, to także styl życia. Stąd coroczna uroczystość ACIES ( szyk bojowy ), podczas której Legioniści ponawiają swoje oddanie Matce Maryi, zawierzając Jej całkowicie siebie i wszystko co posiadają.

Z racji święta, wszystkim Legionistom życzymy obfitości łask Bożych, opieki Matki Bożej i  patronów, aby odważnie i bez zniechęcenia szli za Jezusem wspierani orędownictwem Maryi, która pokazuje, że moc Boga może nieustannie zwyciężać w człowieku.


Autor: Ewa M.
28.04.2018 15:13


KALENDARZ

Sobota
26
maja


Wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera; Dzień Matki


15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Maryjo spraw by zabieg na oczy dla mojej cioci i babci okazał się pomyślny,o zdrowie dla nich, o uzdrowienie od choroby nowotworowej dla mojej ciotki, o zdrowie i uzdrowienie od chorób dla moich dwóch ciotek, o spokój w ich domu, by ustąpiły awantury, kłótnie, proszę o życie bez raka dla mnie i mojej rodziny.

Bardzo Proszę o modlitwę w pewnej intencji. Monika

Matko przez Twoje wylane lzy przez krew Twego Syna upros dla naszego syna Dariusza i synowej łaske nawrocenia upros dary Ducha Sw zeby zrozumieli jak zle zyja . Maryjo poprowadz te zablakane daleko od Boga owce bo gina blagam Cie oto goraco .

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

  V 1940 r – Gestapo w akcji AB, którą realizowano w ramach niemieckiej polityki biologicznej zagłady narodu polskiego, a w szczególności fizycznego wyniszczenia inteligencji polskiej aresztowano ks. Jana Samoleja (Rektora kościoła św. Jerzego) oraz ks. Józefa Chmielewskiego (wikariusza parafii Wniebowzięcia NMP). Obaj księża zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zostali straceni.
  W maju 1993 r. powstały w naszej parafii pierwsze kręgi Domowego Kościoła (stanowią one rodzinną gałąź Ruchu Światło – Życie oraz międzynarodowego ruchu małżeńskiego „Equipes Norte Dame” - Wspólnoty Matki Najświętszej)  powstały z inicjatywy ks. Janusza Dudzicza, który w 1993 r. zebrał kilka małżeństw. Po trzytygodniowych rekolekcjach w Łabuniach, które odbyły się w maju powstał pierwszy Krag. Jego animatorami zostali państwo W. D. Hawrotowie z Zamościa. W roku 1997 na terenie parafii istniały cztery kręgi, których moderatorem był ks. Cezary Błaszczuk.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj