Pamiętaj synu, żeś żołnierzem
22 kwietnia 2018 r. 54 ochotników 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożyło uroczystą przysięgę. Poprzedziła ją o godz. 11:00 Msza św. sprawowana w naszym kościele pod przewodnictwem ks. dziekana Jerzego Kołtuna, który rozpoczynając uroczystości powiedział: Po raz pierwszy w Biłgoraju obywa się przysięga wojskowa. Bardzo się cieszę, że te uroczystości rozpoczynają się właśnie w naszym kościele od Eucharystii.
Okolicznościową homilię wygłosił ks. ppłk Andrzej Piersiak, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie, kapelan Garnizonu Lublin. Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg. To słowa roty, przysięgi wojskowej, która obowiązuje od 1992 roku. I dzisiaj wypowiadając te słowa na sztandar, który jest symbolem Ojczyzny, dołączycie do wielkiego szlaku polskiego rycerstwa pisząc kolejną kartę historii polskiego oręża i polskiego żołnierza. Tych, którzy przez wieki stali na straży polskich stanic, ale też na straży wolności i niepodległości naszego narodu. A kiedy zachodziła potrzeba by walczyć, nie szczędzili krwi i życia, by bronić wolności naszej i innych. Dlatego groby polskiego żołnierza rozsiane są po całym świecie - mówił do zgromadzonych w kościele żołnierzy.
Przypomniał także słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 2 czerwca 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do naszej Ojczyzny na Placu Zwycięstwa przed Grobem Nieznanego Żołnierza: Na ilu to miejscach ziemi ojczystej padał ten żołnierz? Na ilu to miejscach Europy i świata przemawiał swoją krwią, że nie może być Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie? Nawiązał również do słów, które Papież Polak wypowiedział podczas spotkania z Wojskiem Polskim w Koszalinie 2 czerwca 1991 r. - Historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, nie prowadzili na ogół wojen zaborczych, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości. Zwycięstwa oręża polskiego znaczą poszczególne etapy naszych dziejów, od epoki piastowskiej, poprzez Grunwald aż po Wiedeń w 1683 r. Tradycja rycerska, żołnierska, została przekazana powstańcom w okresie rozbiorów. Tradycja ta odżyła z nową siłą u progu naszego stulecia. Niepodległość Rzeczypospolitej została wywalczona z bronią w ręku, a zamknięciem tej żołnierskiej epopei stała się zwycięska bitwa pod Warszawą 15 sierpnia 1920 r., która miała znaczenie przełomowe nie tylko dla Polski, ale także dla Europy. Ostatnia, II wojna światowa jest dalszym ciągiem tej żołnierskiej epopei, poczynając od września 1939 r., poprzez Narvik, Francję, Anglię - a z drugiej strony, z obszarów Rosji oraz z głębi Azji przez Bliski Wschód aż po Monte Cassino, i poprzez ciężki bój o Wał Pomorski aż po udział w ostatecznym pokonaniu hitleryzmu. Równocześnie w kraju okupowanym z dwóch stron - wraz z całą strukturą podziemnego państwa - Armia Krajowa. Szczytem tego bohaterskiego, a równocześnie tragicznego wysiłku stało się powstanie warszawskie w 1944 r.
Składając przysięgę w roku, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, będziecie pisać kolejne karty historii polskiego oręża. A być żołnierzem Wojska Polskiego, nosić mundur z biało – czerwoną na ramieniu, to jednocześnie być znakiem suwerenności państwa i narodu. To wielki honor, ale i wielkie zadanie. Dlatego trzeba być świadomym, że złożona przysięga, to nie tylko uroczystość, ale to najwyższa forma zobowiązania, jakiego podejmuje się człowiek, powołując się na Boga samego. (…) Drodzy młodzi, którzy dzisiaj będziecie składać przysięgę, jeżeli macie serce, serce które pragnie służyć Deo et Patriae ( Bogu i Ojczyźnie ), nigdy go nie zagubcie, bo możecie już nigdy go nie odnaleźć – zakończył swoją homilię ks. Andrzej Piersiak.
54 ochotników składających przysięgę będzie służyć w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która nosi imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – cichociemnego, żołnierza niezłomnego, po wojnie najbardziej znanego i poszukiwanego żołnierza Lubelszczyzny, który do końca zachował się jak trzeba. Miejmy nadzieję, że i oni będą tak potrafili.
Homilia ks. ppłk Andrzeja Piersiaka
Autor: Ewa M.
28.04.2018 15:20
