Msza św. w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kliknij by powiększyć

3 maja 2018 r., w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a także w 227. rocznicę  uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 9:30 ks. proboszcz Jerzy Kołtun odprawił uroczystą mszę św. w intencji naszej Ojczyzny. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, powiatu i gminy, służby mundurowe, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i biłgorajskich szkół oraz harcerze z 13 Drużyny Starszoharcerskiej „Pochodnia” działającej przy Miejskim Zespole Szkół w Biłgoraju. Oprawę muzyczną mszy św. przygotował Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo”.

Po Eucharystii, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio, uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Jubileuszowy przy Urzędzie Miasta, gdzie po wciągnięciu polskiej flagi na maszt i odśpiewaniu naszego hymnu oraz krótkim wystąpieniu dr. Adama Balickiego,  złożono kwiaty.

Pierwsza polska konstytucja nie była tylko ciekawym pomysłem kilku oświeconych Polaków, ale ukoronowaniem pragnień i pracy nad odnową państwa i narodu polskiego. To był owoc procesu historycznego przebiegającego w naszym narodzie i chociaż niewola, która spadła na naszą Ojczyznę uniemożliwiła jej wykonanie, to nie pozostała ona bezowocna. Przez dziesiątki lat, przez ponad wiek zaborów była symbolem wielkiego trudu odzyskiwania wolności i godności, okupionego krwią i katorgą naszych ojców, trudu ciągłej odnowy moralnej i społecznej. Po dzień dzisiejszy jest ona symbolem. Czym byśmy byli, gdyby nie tamten dokument, który pokazuje, że nawet w najczarniejszym okresie wzmagania się najgorszych wad naszego narodu, jakże mocny jest nurt odnowy moralnej i społecznej, nurt dążenia do wolności i godności.

Obchodząc 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja patrzymy także na Maryję, naszą Patronkę i Królową, bo jest Ona danym nam przez Boga wzorem, przede wszystkim wzorem wiary. To o Niej mówi św. Elżbieta: Błogosławiona, któraś uwierzyła. Jakże dziś potrzeba nam wiary Maryi i tej mocy, którą daje wiara. Potrzeba jej, by dbać o naszą Ojczyznę, by odnowić nasze serca przez wiarę. Zaprośmy Maryję do siebie, tak jak to zrobił św. Jan umiłowany uczeń Jezusa, gdyż warto trzymać się Jej w swoim życiu. Ona pomoże nam uczynić nasze życie uczestnictwem w życiu Boga.

Maryjo, Królowo Polski, napełnij nasze serca miłością do Ojczyzny i pozwól nam pozostać wiernymi tej miłości do końca.

GALERIA ZDJĘĆ


Autor: Ewa M.
09.06.2018 14:55


KALENDARZ

Środa
17
października


Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika


15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Prosze o upragniona rychla prace i sile do niej dla moich dzieci.Uleczenie z depresji nalogow ,przygnebienia i poczucia nicosci. Matko Boza ratuj nas spraw by wreszcie zaczelo im sie darzyc i obdaruj bystroscia

Jezu Milosierny,Matenko Boza ulituj sie nad moimi dziecmi by sie im w zyciu poukladalo Przywroc radosc i pokoj Bozy otocz dobrymi zyczliwymi ludzmi i obdarz laskami potrzebnymi do zycia i zbawienia Prosze ulecz ich na duchu ciele i umysle

Matko Boza prosze o dobra spowiedz Arka ,spraw by wrocil do Kosciola. O dobra prace dla niego w szybkim czasie

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

25 X 1748 r. ks. Jan Mroczkowski (pierwszy proboszcz naszej parafii) erygował prebendę Bractwa Trójcy Świętej.

28 X 1952 r. dzięki staraniom ks. Czesława Koziołkiewicza Kuria Biskupia w Lublinie wyraziła zgodę na otwarcie nowej placówki dla sióstr serafitek.

13 X 1991 r. Ks. Dziekan Bogusław Wojtasiuk rozpoczął systematyczne odprawianie nabożeństw w Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj