„Nie odbiorą ci Ojczyzny, jeśli nosisz ją w sercu”

Kliknij by powiększyć

Listopad - czas odwiedzin mogił na cmentarzach, tysiące płonących zniczy, chwile zadumy nad życiem i przemijaniem, wspomnienia o tych, którzy zmarli i polegli w obronie Ojczyzny. W te listopadowe dni pozostajemy w zadumie, by w końcu podnieść w górę wzrok i od płomieni lampionów i świec skierować nasze spojrzenia na biało – czerwone flagi, które przypominają nam o listopadzie 1918 roku - jednej z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny, która wieńczy ponad stuletnie dążenia Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości.

11 listopada 2018 r. o godz. 9:30 w naszym kościele parafialnym, z udziałem parlamentarzystów, władz miejskich, powiatowych i gminnych, pocztów sztandarowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich oraz młodzieży szkolnej została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun. Rozpoczęła ona obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprawę muzyczną przygotował Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo”.

Rozpoczynamy Mszę św. w intencji Ojczyzny dziękując panu Bogu za sto lat jej niepodległości. Dziękując za to, że Polska znowu zaczęła istnieć, chociaż nigdy nie przestała istnieć w sercach ludzi. Chcemy modlić się i dziękować Panu Bogu, że nasza Ojczyzna istnieje. Chcemy pamiętać o wszystkich tych, którzy swoje życie oddali w obronie Ojczyzny, przelewając krew na frontach, gułagach, obozach koncentracyjnych mówił na początku Eucharystii ks. Jerzy Kołtun.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. Józef Trąbka, kapelan Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie: Gromadzimy się w kościele gdzie w sposób szczególny łączą nas dwie prawdy: prawda w naszej wierze i prawda o naszej Ojczyźnie i naszym patriotyzmie w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Ojczyzna i nasz patriotyzm to przede wszystkim ta ziemia, ten język, ta wiara, ta kultura, świadomość, że jesteśmy Polakami. Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie: czy jest to tylko Ojczyzna dla mnie, czy dla innych? Ta miłość do Ojczyzna wynika z IV przykazania: czcij ojca i matkę swoją. Zawsze, to co ojczyźniane, związane jest z religijnością. Jeśli pytamy, jaka ta nasza Ojczyzna ma być, to każdy w sumieniu powinien odpowiedzieć. Pracujmy dla naszej społeczności jak najlepiej i módlmy się o zjednoczenie. Módlmy się byśmy zasłużyli na to, żeby ta nasza Ojczyzna, tu na ziemi, była tą, która nas jednoczy, i która daje nam siły i poczucie wspólnoty

Nasza historia liczy ponad tysiąc lat. Polska w tym czasie przechodziła różne koleje losu. Okresy potęgi i wielkości przeplatane były wojnami, niewolą i upadkiem. Poświęcenie i miłość do Ojczyzny, uczyniły nas narodem, który posyłał na śmierć swych najlepszych synów w imię wolności i niezależności Polski. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

Świętowanie 11 listopada nie może być jedynie wspominaniem przeszłości, nie może być dla nas tylko kolejnym świętem, kolejną  kartką w kalendarzu oznaczoną czerwonym kolorem, dniem wolnym od szkoły i pracy. Uczyńmy ten dzień refleksją nad historią i teraźniejszością naszej Ojczyzny. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami, że należymy do takiego narodu. Żyjmy najpiękniej, jak to jest możliwe, żyjąc nie tylko dla siebie, ale i dla innych.  Żyć dla innych to żyć dla kraju, dla Ojczyzny. Ojczyzna to my. Oto jest dzisiejsza miara patriotyzmu.

GALERIA ZDJĘĆ


Autor: Ewa M.
24.11.2018 21:56


KALENDARZ

Wtorek
25
czerwca15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Mateczko prosze cie o zdrowie dla mojego taty w tych bardzo trudnych momentach po śmierci żony a mojej mamy

Matko Boska Nieustającej Pomocy, pomóż mi odnaleźć właściwą drogę w życiu. Spraw aby moje małżeństwo było szczęśliwe i żeby moja rodzina nie zaznała żadnego zła.Proszę Cię o zdrowie dla nas i dla naszej córki i dziękuję za to wszystko co już mam.

Maryjo proszę ratuj moje małżeństwo i moja rodzinę. Błagam Maryjo o przemianę mojego męża żeby szedł ze złej ścieżki. Wlej w jego serce miłość do żony. Błagam Maryjo ratuj nasze małżeństwo.

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

     6 VI 1778 r. kościół p.w. Wniebowzięcia NMP został konsekrowany przez sufragana chełmskiego biskupa Melchiora Kochnowskiego. Kościół otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

    16 VI 1940 r. w ramach szerokiej Akcji AB w Biłgoraju zostało aresztowanych przez gestapo wiele znanych osób w tym ks. Jan Samolej i ks. Czesław Koziołkiewicz – ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Aresztowanych osadzono na Rotundzie Zamojskiej, a następnie poprzez Zamek Lubelski wywieziono ich do obozów koncentracyjnych. Jednak w krótkim czasie zwolniono ks. Czesława Koziołkiewicza. ks. Józef Chmielewski – młody wikary postanawia zamienić się z ks. Czesławem Koziołkiewiczem i w tym celu sam zgłasza się do gestapo. Zostaje aresztowany przez Niemców 19 VI 1940 r. i wywieziony na Zamek Lubelski. Nie wiemy jak wyglądała sama zamiana, jednak stało się faktem, że ks. Józef Chmielewski zostaje a ks. Czesław Koziołkiewicz jest uwolniony. Było to z pewnością niezwykłe wydarzenie. O fakcie tym dzisiaj się już nie pamięta.

     13 VI 1991 r. w Hedwiżynie została erygowana nowa parafia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w wyniku, czego od parafii WNMP odłączone zostały wioski: Hedwiżyn ( kaplica), Ignatówka, Dyle, Kajetanówka oraz część wsi Wola Dużą.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj