„Pieśń przedziwna, nas zachwyca, skąd melodia cudna ta...

Kliknij by powiększyć

„Pieśń przedziwna, nas zachwyca, skąd melodia cudna ta, to Cecylia Męczennica, na organach Panu gra"... W niedzielę 25 listopada 2018 r. w naszym kościele parafialnym odbyło się cecyliańskie śpiewanie. W koncercie, który prowadziła p. Maryla Olejko wystąpiły chóry z Biłgoraja, Frampola, Goraja oraz Korytkowa Dużego:
 - Chór Cordis z parafii pw. WNMP i św. Trójcy w Biłgoraju,
- Chór Cantate Deo z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju,
- Chór z parafii pw. św. Jana Nepomucena oraz Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu,
- Chór z parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju,
- Chór z parafii pw. św. Bartłomieja w Goraju,
- Chór z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym,
- Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej Echo.
Gościem specjalnym koncertu był Chór Misericordia z parafii Bożego Miłosierdzia we Lwowie pod dyrekcją Mariany Ometiuch.
Na zakończenie tegorocznego Koncertu Cecyliańskiego, usłyszeliśmy dwa hymny: ku czci Chrystusa Króla i Gaude Mater Polonia oraz przepiękną pieśń o św. Cecylii, którą ku czci swojej patronki wykonały wszystkie połączone chóry, pod kierunkiem p. Pawła Stelmacha.

Koncert, którego organizatorem i pomysłodawcą jest Chór Ziemi Biłgorajskiej „Echo", zgromadził wielu słuchaczy i miłośników muzyki chóralnej. Wśród nich był burmistrz miasta Biłgoraj p. Janusz Rosłan, który na zakończenie podziękował za zorganizowanie tegorocznego Koncertu Cecyliańskiego oraz wręczył specjalne podziękowania dyrygentom poszczególnych chórów.

Jeszcze w średniowieczu dzień 22 listopada był świętem nakazanym. Bardzo uroczyście czczono św. Cecylię w chórach i w różnych stowarzyszeniach muzycznych. Warto przypomnieć, że najstarsze stowarzyszenie Cecyliańskie, które zostało założone w XVI w. przez Palestrinę, jednego z najgenialniejszych kompozytorów, zostało przez papieża Piusa IX wyniesione do rangi Akademii Muzycznej. Stąd też św. Cecylia inspiruje i patronuje od wieków muzykom.

Muzyka sakralna ma w sobie szczególną moc. Jest w niej duch modlitwy, refleksji i szczególne piękno. To skarb i niewyczerpalne źródło, do którego wszyscy dzisiaj powinniśmy wracać. Głęboka, jakże wymowna, pełna wyjątkowych treści w swoim przekazie, pozwala radować się śpiewem. 

W listopadowe wczesne popołudnie, św. Cecylia patronka muzyki chóralnej przywiodła nas w progi biłgorajskiej świątyni. Początkowo niepewnie wsłuchiwaliśmy się w muzykę, która wznosiła się pod sklepienie kościoła i biegła wyżej, ku niebu. Dzięki pięknym śpiewom, na pewno znalazła drogę do miejsca, gdzie muzyka i modlitwa płyną w jednym kierunku...ku Bogu.


Autor: Ewa M.
25.11.2018 19:22


KALENDARZ

Piątek
9
maja



15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

< Oglądaj mszę świętą On-Line

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

  V 1940 r – Gestapo w akcji AB, którą realizowano w ramach niemieckiej polityki biologicznej zagłady narodu polskiego, a w szczególności fizycznego wyniszczenia inteligencji polskiej aresztowano ks. Jana Samoleja (Rektora kościoła św. Jerzego) oraz ks. Józefa Chmielewskiego (wikariusza parafii Wniebowzięcia NMP). Obaj księża zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zostali straceni.
  W maju 1993 r. powstały w naszej parafii pierwsze kręgi Domowego Kościoła (stanowią one rodzinną gałąź Ruchu Światło – Życie oraz międzynarodowego ruchu małżeńskiego „Equipes Norte Dame” - Wspólnoty Matki Najświętszej)  powstały z inicjatywy ks. Janusza Dudzicza, który w 1993 r. zebrał kilka małżeństw. Po trzytygodniowych rekolekcjach w Łabuniach, które odbyły się w maju powstał pierwszy Krag. Jego animatorami zostali państwo W. D. Hawrotowie z Zamościa. W roku 1997 na terenie parafii istniały cztery kręgi, których moderatorem był ks. Cezary Błaszczuk.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj