„Pieśń przedziwna, nas zachwyca, skąd melodia cudna ta...

Kliknij by powiększyć

„Pieśń przedziwna, nas zachwyca, skąd melodia cudna ta, to Cecylia Męczennica, na organach Panu gra"... W niedzielę 25 listopada 2018 r. w naszym kościele parafialnym odbyło się cecyliańskie śpiewanie. W koncercie, który prowadziła p. Maryla Olejko wystąpiły chóry z Biłgoraja, Frampola, Goraja oraz Korytkowa Dużego:
 - Chór Cordis z parafii pw. WNMP i św. Trójcy w Biłgoraju,
- Chór Cantate Deo z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju,
- Chór z parafii pw. św. Jana Nepomucena oraz Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu,
- Chór z parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju,
- Chór z parafii pw. św. Bartłomieja w Goraju,
- Chór z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym,
- Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej Echo.
Gościem specjalnym koncertu był Chór Misericordia z parafii Bożego Miłosierdzia we Lwowie pod dyrekcją Mariany Ometiuch.
Na zakończenie tegorocznego Koncertu Cecyliańskiego, usłyszeliśmy dwa hymny: ku czci Chrystusa Króla i Gaude Mater Polonia oraz przepiękną pieśń o św. Cecylii, którą ku czci swojej patronki wykonały wszystkie połączone chóry, pod kierunkiem p. Pawła Stelmacha.

Koncert, którego organizatorem i pomysłodawcą jest Chór Ziemi Biłgorajskiej „Echo", zgromadził wielu słuchaczy i miłośników muzyki chóralnej. Wśród nich był burmistrz miasta Biłgoraj p. Janusz Rosłan, który na zakończenie podziękował za zorganizowanie tegorocznego Koncertu Cecyliańskiego oraz wręczył specjalne podziękowania dyrygentom poszczególnych chórów.

Jeszcze w średniowieczu dzień 22 listopada był świętem nakazanym. Bardzo uroczyście czczono św. Cecylię w chórach i w różnych stowarzyszeniach muzycznych. Warto przypomnieć, że najstarsze stowarzyszenie Cecyliańskie, które zostało założone w XVI w. przez Palestrinę, jednego z najgenialniejszych kompozytorów, zostało przez papieża Piusa IX wyniesione do rangi Akademii Muzycznej. Stąd też św. Cecylia inspiruje i patronuje od wieków muzykom.

Muzyka sakralna ma w sobie szczególną moc. Jest w niej duch modlitwy, refleksji i szczególne piękno. To skarb i niewyczerpalne źródło, do którego wszyscy dzisiaj powinniśmy wracać. Głęboka, jakże wymowna, pełna wyjątkowych treści w swoim przekazie, pozwala radować się śpiewem. 

W listopadowe wczesne popołudnie, św. Cecylia patronka muzyki chóralnej przywiodła nas w progi biłgorajskiej świątyni. Początkowo niepewnie wsłuchiwaliśmy się w muzykę, która wznosiła się pod sklepienie kościoła i biegła wyżej, ku niebu. Dzięki pięknym śpiewom, na pewno znalazła drogę do miejsca, gdzie muzyka i modlitwa płyną w jednym kierunku...ku Bogu.


Autor: Ewa M.
25.11.2018 19:22


KALENDARZ

Piątek
6
grudnia


Wspomnienie św. Mikołaja, biskupa


15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża proszę cię o zdrowie i pomyślne zaliczenie egzaminu końcowego i lepszą prace i potrzebne łaski i rozwiązanie węzła samotności.

Gorąco proszę o pozytywne zakończenie sprawy zawodowej.

Matko Najświętsza proszę o łaskę uzdrowienia z wszelkich chorób,oraz o znalezienie dobrej pracy.

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

3 XII 1717 r. – Pierwszy proboszcz parafii w Biłgoraju - ks. Jan Mroczkowski.

28 XI 1982 r. dokonano poświęcenia nowo wybudowanej kaplicy Chrystusa Króla i sali katechetycznej na osiedlu Różnówka. Kaplica wybudowana dzięki ogromnemu wkładowi ks. Edmunda Markiewicza należała do naszej parafii przez okres 9 lat i jest małym kościołem pw. Chrystusa Króla.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj