Dzieci Pierwszokomunijne u Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie

Kliknij by powiększyć

W czwartek 9 maja 2019 r. dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą, udały się wraz ze swoimi rodzicami, wychowawczyniami i s. Norbertą na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie. Przed cudownym obliczem Pani Lubaczowskiej dziękowały za dar Eucharystii i prosiły o potrzebne łaski dla siebie i swoich rodzin.

Najważniejszym momentem pielgrzymki była oczywiście Msza święta i spotkanie z Panem Jezusem, ale dzieci miały też okazję zobaczyć wnętrze konkatedry pw. bł. Jakuba Strzemię, którą podczas swojej wizyty w Lubaczowie w dniu 2 czerwca w 1991 roku poświęcił papież  Jan Paweł II.

W podziemiach konkatedry zwiedziły także Muzeum Konkatedralne, które gromadzi najcenniejsze zbiory zabytkowe parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a zostało otwarte z inicjatywy proboszcza parafii ks. Andrzeja Stopyry w 2015 roku w 1. rocznicę kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Wśród eksponatów znajduje się m.in. makieta ołtarza z 1991r., przy którym św. Jan Paweł II celebrował Mszę św. podczas pobytu  w Lubaczowie i inne wartościowe, związane z tym wydarzeniem przedmioty. 

W krypcie katedry pomodliły się przy znajdujących się tam grobach ks. biskupa Mariana Rechowicza, ks. biskupa Jana Nowickiego oraz ks. kardynała Władysława Rubina, którego ostatni etap życia związany był z  Lubaczowem.

Podczas tegorocznej pielgrzymki dzieci udały się także do urokliwej wioski położonej pośród pól i lasów – Nowin Horynieckich, gdzie zaglądają nie tylko turyści spragnieni podziwiania pięknych widoków. Idąc uroczym wąwozem leśnym, jednym z najpiękniejszych w południowej części Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego, dotarły do miejsca szczególnego - kapliczki Matki Bożej skrywającej się w cieniu bukowych lasów nad szemrzącymi źródłami z cudowną wodą. W tej kapliczce od niepamiętnych czasów czczona jest łaskami słynąca figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W Nowinach Horynieckich dzieci wraz z rodzicami i opiekunami wsłuchiwały się w szmer cudownych źródełek, mogły pomodlić się w półmroku drewnianej kapliczki, odetchnąć choć na chwilę od zabieganej codzienności i uświadomić sobie, że jest to miejsce wybrane, niezwykłe – mała Fatima.

Dziękujemy Bogu za dar pięknej pogody i radość, która pozostała w sercach dzieci i ich rodziców, którzy tak licznie wzięli udział w tej pielgrzymce.

GALERIA ZDJĘĆ


Autor: Ewa M.
19.05.2019 13:25


KALENDARZ

Wtorek
25
czerwca15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Mateczko prosze cie o zdrowie dla mojego taty w tych bardzo trudnych momentach po śmierci żony a mojej mamy

Matko Boska Nieustającej Pomocy, pomóż mi odnaleźć właściwą drogę w życiu. Spraw aby moje małżeństwo było szczęśliwe i żeby moja rodzina nie zaznała żadnego zła.Proszę Cię o zdrowie dla nas i dla naszej córki i dziękuję za to wszystko co już mam.

Maryjo proszę ratuj moje małżeństwo i moja rodzinę. Błagam Maryjo o przemianę mojego męża żeby szedł ze złej ścieżki. Wlej w jego serce miłość do żony. Błagam Maryjo ratuj nasze małżeństwo.

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

     6 VI 1778 r. kościół p.w. Wniebowzięcia NMP został konsekrowany przez sufragana chełmskiego biskupa Melchiora Kochnowskiego. Kościół otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

    16 VI 1940 r. w ramach szerokiej Akcji AB w Biłgoraju zostało aresztowanych przez gestapo wiele znanych osób w tym ks. Jan Samolej i ks. Czesław Koziołkiewicz – ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Aresztowanych osadzono na Rotundzie Zamojskiej, a następnie poprzez Zamek Lubelski wywieziono ich do obozów koncentracyjnych. Jednak w krótkim czasie zwolniono ks. Czesława Koziołkiewicza. ks. Józef Chmielewski – młody wikary postanawia zamienić się z ks. Czesławem Koziołkiewiczem i w tym celu sam zgłasza się do gestapo. Zostaje aresztowany przez Niemców 19 VI 1940 r. i wywieziony na Zamek Lubelski. Nie wiemy jak wyglądała sama zamiana, jednak stało się faktem, że ks. Józef Chmielewski zostaje a ks. Czesław Koziołkiewicz jest uwolniony. Było to z pewnością niezwykłe wydarzenie. O fakcie tym dzisiaj się już nie pamięta.

     13 VI 1991 r. w Hedwiżynie została erygowana nowa parafia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w wyniku, czego od parafii WNMP odłączone zostały wioski: Hedwiżyn ( kaplica), Ignatówka, Dyle, Kajetanówka oraz część wsi Wola Dużą.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj