Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie

Kliknij by powiększyć

4 lipca 1944 r. w lesie koło Biłgoraja zostało rozstrzelanych 65 partyzantów AK i BCh. „Za przynależność do band" - taki był oficjalny powód rozstrzelania. W niedzielę 30 czerwca 2019 roku, w 75. rocznicę tych wydarzeń odbyły się uroczystości upamiętniające poległych partyzantów. Najpierw przy ul. Wandy „Wacek” Wasilewskiej w Biłgoraju miała miejsce rekonstrukcja przedstawiająca wyprowadzenie więźniów z byłego budynku gestapo oraz przewiezienia ich na miejsce zbrodni na Rapach. Następnie o godz. 9:30 w naszym kościele w intencji Ojczyzny i pomordowanych partyzantów została odprawiona Msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun. Chcemy panu Bogu dziękować za ofiarę ich życia, prosić o błogosławieństwo dla ich rodzin, dla tych wszystkich, których ta śmierć tak po ludzku dotknęła. Chcemy prosić Pana Boga, aby dopomógł nam żyć w pokoju, byśmy już nigdy więcej nie musieli takich tragedii przeżywać mówił na początku Eucharystii ks. Jerzy Kołtun.  

Ksiądz Krzysztof Wawszczak w homilii wspominając wydarzenia sprzed 75 lat mówił: Dzisiaj możemy z dumą wspominać tamte wydarzenia, nie musimy niczego się wstydzić. Synowie i córki naszego nardu nie paktowali ze złem, nie paktowali z okupantem. Walczyli w obronie Ojczyzny płacąc za to swoim zdrowiem i życiem, aby nasza Ojczyzna odzyskała wolność. Dzisiaj wspominamy tych, którzy wtedy zostali zamordowani, ale jest to też dobra okazja do tego, byśmy zadali sobie pytanie o nasz patriotyzm. Zwłaszcza dzisiaj, gdy dla wielu przerażająca jest myśl, że można poświęcić swoje zdrowie i życia dla Ojczyzny, uczciwie pracować, uczyć miłości do Ojczyzny. Nikt z nas nie rodzi się ze zdolnością do patriotyzmu, do umiłowania Ojczyzny. Tego trzeba nam uczyć się od innych patrząc na postawy naszych przodków, którzy w imię miłości do Ojczyzny oddawali swoje zdrowie i życie. Jesteśmy dzisiaj tu w kościele, aby dziękować Bogu za tych, którzy w imię miłości do Ojczyzny oddawali swoje życie, ale też prosić Pana Boga za nas, abyśmy patrząc na ofiarę ich życia mieli siłę i odwagę do tego, żeby jak najlepiej naszej Ojczyźnie służyć.   

Po Eucharystii nastąpił przejazd wszystkich uczestników uroczystości pod pomnik znajdujący się na Rapach, w miejscu rozstrzelania partyzantów. Wśród nich była Wanda Wasilewska ps. „Wacek”, bohaterska kobieta – żołnierz Armii Krajowej, urodzona we wsi Kustrawa nad Sanem, która nawet w obliczu śmierci pozostała wierna złożonej przysiędze: W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia.  Aresztowana przez Niemców pod wsią Gózd Huciański w czerwcu 1944 r., oddała swoje młode życie Bogu i Ojczyźnie właśnie 75 lat temu 4 lipca 1944 r. Nikogo i nic nie wydała.

W ciągu wieków hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” było nierozłącznym elementem dziejów naszego narodu, który zawsze potrafił ofiarę swego życia i cierpienia łączyć z ofiarą Jezusa Chrystusa, aby dzięki temu zjednoczeniu nic nie zginęło, ale by stawało się życiem dla przyszłych pokoleń.

„Lata upłyną, rany nawet najboleśniejsze zagoją się, ale zawsze pozostaną blizny, a te blizny, to legenda o bohaterach leśnych”. Niedzielne uroczystości były wdzięczną pamięć tym, którzy nie tylko żyli i pracowali dla swojej Ojczyzny, ale przede wszystkim oddali za nią to, co mieli najcenniejsze – swoje życie.

GALERIA ZDJĘĆ 


Autor: Ewa M.
28.07.2019 15:04


KALENDARZ

Sobota
6
czerwca15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża proszę połącz na nowo i uzdrów małżeństwo Agnieszki i Michała. Proszę Cię Maryjo, aby miłość, która nas połączyła kiedyś przed laty odrodziła się w nas na nowo, abyśmy wrócili do siebie i odbudowali nasze małżeństwo. Proszę dla nas o łaskę pojednania, nawrócenia, opamiętania i przebaczenia, aby moja żona wyzbyła się żalu, złości i wróciła do męża, nie spotykała się z innym mężczyzną. Proszę o pomoc w znalezieniu nowej pracy i o godne wynagrodzenie w pracy, które pozwoli na życie bez stresów.

Matko Boza ...... Prosze o cud calkowitego uzdrowienia dla mnie. Prosze o cud calkowitego uzdrowienia dla mojego Ojca Walentego. Prosze o modlitwe przeblagalna za grzechy moje,mojej Rodziny i zmarlych Przodkow. Prosze o cud, we wszystkich intencjach,ktore nasze w swoim sercu. Prosze o modlitwe, w intencjach mi powierzonych. Prosze o modlitwe dziekczynna,za wszystkie otrzymane laski. Bog zaplac.

O Boże Miłosierdzie dla Michała rodziny i osób bliskich

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

     6 VI 1778 r. kościół p.w. Wniebowzięcia NMP został konsekrowany przez sufragana chełmskiego biskupa Melchiora Kochnowskiego. Kościół otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

    16 VI 1940 r. w ramach szerokiej Akcji AB w Biłgoraju zostało aresztowanych przez gestapo wiele znanych osób w tym ks. Jan Samolej i ks. Czesław Koziołkiewicz – ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Aresztowanych osadzono na Rotundzie Zamojskiej, a następnie poprzez Zamek Lubelski wywieziono ich do obozów koncentracyjnych. Jednak w krótkim czasie zwolniono ks. Czesława Koziołkiewicza. ks. Józef Chmielewski – młody wikary postanawia zamienić się z ks. Czesławem Koziołkiewiczem i w tym celu sam zgłasza się do gestapo. Zostaje aresztowany przez Niemców 19 VI 1940 r. i wywieziony na Zamek Lubelski. Nie wiemy jak wyglądała sama zamiana, jednak stało się faktem, że ks. Józef Chmielewski zostaje a ks. Czesław Koziołkiewicz jest uwolniony. Było to z pewnością niezwykłe wydarzenie. O fakcie tym dzisiaj się już nie pamięta.

     13 VI 1991 r. w Hedwiżynie została erygowana nowa parafia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w wyniku, czego od parafii WNMP odłączone zostały wioski: Hedwiżyn ( kaplica), Ignatówka, Dyle, Kajetanówka oraz część wsi Wola Dużą.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj