„Szukajcie tego, co jest w górze”

Kliknij by powiększyć

15 sierpnia i przypadająca w tym dniu uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym świąt maryjnych. Wierni w całym kraju gromadzą się w kościołach, aby u progu kończących się żniw, dziękować Matce Bożej za zebrane plony. Również i mieszkańcy miasta Biłgoraja, a także liczni goście spotkali się na wspólnej modlitwie w naszym kościele parafialnym, by uczestniczyć w głównych uroczystościach odpustowych. Punktem centralnym obchodów tegorocznego odpustu była Msza św. sprawowana o godz. 12:30, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Sylwester Zwolak, Dyrektor Katolickiego Radia Zamość.

Dlaczego i po co Maryja po tym ziemskim pielgrzymowaniu, z ciałem i duszą zostaje wzięta do nieba? Odpowiedź jest bardzo prosta. Maryja została wzięta do Ojca po to, aby wstawiać się za nami, aby nam wypraszać łaski potrzebne w zdążaniu do świętości. Wiedzieli o tym przed stu laty ci, którzy bronili duchowo Warszawy. Bronili, gdy nie szanowano naszej wolności, kiedy szargano godność człowieka. Cały katolicki naród w Krucjacie Różańcowej do Maryi wołał o pomoc. I pomoc przyszła w cudzie nad Wisłą. Warto również i dzisiaj wołać do Maryi w naszych intencjach. Stojąc dzisiaj przy tym ołtarzu musimy wołać prosząc o to, by w naszym kraju była poszanowana wolność człowieka, wolność właściwie pojęta. Trzeba nam dzisiaj wołać za nasz naród, za naszą Ojczyznę, bo dziś, bez żadnych konsekwencji, można zniszczyć każdego człowieka. Trzeba nam dziś wołać za nasz naród, gdzie sekularyzacja, zeświecczenie oraz ateizacja tak bardzo mocno atakują polskie rodziny, polskie małżeństwa, nas ludzi wierzących. Trzeba wołać jako dzieci do naszej Matki o Jej wsparcie i pomoc, aby Ona wypraszała dla nas i dla naszego narodu wolność, postawę godności dla każdego człowieka i aby broniła naszej wiary katolickiej. Warto byśmy zapytali jak jest dzisiaj. Czy Maryja wysłucha naszych próśb? Czy wysłucha próśb swoich dzieci w kraju, gdzie można zauważyć jak profanuje się wizerunek Najświętszej Maryi Panny. W kraju, w którym profanuje się i wynaturza Mszę świętą. Dlatego gdy dziś patrzymy na tę polską rzeczywistość nie wolno nam chować głowy w piasek, ale trzeba bronić tego, co wartościowe: naszej wolności, godności, właściwie pojętej tolerancji oraz Kościoła, który nam te wartości przekazał. Dzisiaj przychodzimy do kościoła i przynosimy do poświęcenia bukiety kwiatów i ziół, które symbolizują nasze uczucia, oddanie naszych serc i dusz. Przynosimy je dziś naszej Matce Maryi, dziękując Jej za to wsparcie, pomoc matczyną, której doświadczamy i prosząc, by dalej wstawiała się za nami, aby dalej wypraszała nam potrzebne łaski, aby była naszą Matką, aby nas wspierała, aby była dla nas oparciem szczególne w trudnych chwilach - mówił w tym dniu kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. poświęcone zostały zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce ponieważ w polskiej tradycji dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej, a następnie w uroczystej procesji wokół kościoła oddaliśmy cześć Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie oraz naszej wyjątkowej Patronce.

Treścią sierpniowej uroczystości jest fakt wzięcia Maryi z duszą i ciałem do nieba. Jako Matka Syna Bożego otrzymała Ona od Boga największy dar, chwałę nieba. Ona jako pierwsza osiągnęła zbawienie i przez to jest znakiem nadziei dla każdego z nas. To co już stało się udziałem Maryi, jest obietnicą dla każdego człowieka. Ciesząc się trwającym latem i piękną pogodą uświadamiamy sobie, że w Maryi, jako pierwszej, w doskonały sposób zrealizowały się obietnice Jezusa.

Wniebowzięcie Maryi to znak łaski - tej samej, która towarzyszy każdemu z nas. Bo wzięcie do nieba z duszą i ciałem to obietnica dotycząca każdego wierzącego. Kiedy Maryja rodziła się i umierała, świat żył innymi sprawami. Nie zaproszono na te ciche uroczystości żadnych ważnych gości. Na celebrytkę się nie nadawała, bo czym ten świat miała ująć? Pomiędzy ukrytą chwałą Jej Niepokalanego Poczęcia, o którym Joachim i Anna nie mieli zielonego pojęcia, a blaskiem jej przejścia do Syna, rozegrało się dość szare życie izraelskiej dziewczyny: dojrzewanie, potem codzienna troska o dom i rodzinę, łzy radości, tęsknoty i bólu, pielgrzymka wiary.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypomina, że nie możemy rzeczywistości nieba odkładać na później, bo niebo to czas i miejsce naszego spotkania i bycia z Bogiem. I pomimo zniszczalności, ludzkie ciało jest przeniknięte duchem, jest naczyniem przechowującym skarby, jest świątynią Ducha Świętego, a na tamtym świecie wejdzie w całej pełni do świątyni, którą jest sam Bóg. Maryja już tam dotarła. My do niej dołączymy. Taką przynajmniej mamy nadzieję…

GALERIA ZDJĘĆ


Autor: Ewa M.
25.08.2019 21:53


KALENDARZ

Niedziela
22
września15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Proszę Cię Matko o uzdrowienie i powstrzymanie chorób moich i męża. Proszę za synem Karolem, aby bezpiecznie wrócił z zagranicy, aby ułożył sobie życie po chrześcijańsku i nie stracił wiary świętej.

O Boże Miłosierdzie dla Andrzeja i osób bliskich

o pomyślność, zdrowie i wytrwałość w nowym roku szkolnym, w nowej szkole dla córki Gosi. O dary Duch Św. dla Niej, siły do nauki. Niech Matka Boża wyprosi u Boga dla Niej potrzebne łaski.Amen

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

25 IX 1931 r. Ks. Czesław Koziołkiewicz (proboszcz parafii) organizuje pierwsze spotkanie Akcji Katolickiej w naszej parafii.11 IX 1939 r. po wybuchu II wojny światowej Biłgoraj zostaje spalony. Spaleniu uległ również kościół Wniebowzięcia NMP.

16 IX 1990 r. punkt katechetyczny w Gromadzie (Dom Jana Pawła II) został przemieniony na kościółek, w którym zaczęto odprawiać nabożeństwa. Dwa lata później kościółek ten otrzymał tytuł; „Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

5 IX 1993 r. I Festiwal Piosenki Religijnej SOLI DEO, który kilka lat później stał się festiwalem ogólnopolskim.30 IX 2001 r. w Biłgoraju odbyła się uroczystość Intronizacji Chrystusa Króla.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj