XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”

Kliknij by powiększyć

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani „żywym pomnikiem” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.

13 października 2019 r., w naszej wspólnocie parafialnej, młodzież klas 8 ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego pod kierunkiem s. Norberty i katechetki p. Haliny Ordeckiej przygotowała montaż słowno – muzyczny pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.

Młodzi artyści przybliżyli postać Papieża Polaka szukającego źródła swojego powołania. Poznaliśmy Jana Pawła II, który uwielbiał rozmowy i spotkania z młodzieżą, śpiewanie piosenek przy ognisku czy wędrówki po górach. W wykonaniu dzieci ze scholki parafialnej usłyszeliśmy „Barkę”, oazową pieśń, która wyprowadziła Karola Wojtyłę z Ojczyzny do Rzymu, a później była dla Niego wsparciem, gdy stanął wobec decyzji konklawe.

Przypomniane zostały chwile wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz słowa Wielkiego Papieża Polaka, które wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: „Nich zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej Ziemi”.

Montaż słowno - muzyczny był wyrazem naszego podziwu i ogromnej wdzięczności Papieżowi Janowi Pawłowi II za jego posługę w Kościele, a także zachętą by zatrzymać się nad Osobą Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, Patrona Szkoły Podstawowej nr 1, który już niedługo zostanie ogłoszony błogosławionym. 

Św. Jan Paweł II zafascynował wszystkich swoją niezwykłą osobliwością. Każdy, kto się z nim spotkał, odczuwał promieniowanie świętości i samego Boga. Natomiast sam Papież w wielu miejscach podkreślał wielkość życia i dzieła Kardynała Stefana Wyszyńskiego, o którym w pierwszych dniach po wyborze na Stolicę Piotrową powiedział: „Czcigodny i Umiłowany Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”.

Całe życie Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia było niezłomnym świadectwem odpowiedzi na wołanie Jezusa: Wstańcie, chodźmy! Także dzisiaj te słowa nie straciły nic ze swej aktualności.


Autor: Ewa M.
27.10.2019 11:07


KALENDARZ

Poniedziałek
21
czerwca15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Prosze o modlitwę za mojego syna Tomka o pracę ,daj mu radość z pracy ,pomóż odnaleźć drogę życia przymnóż wiary, nadziei i miłości,Weź za rękę i poprowadź.

Matko Boża Nieustającej Pomocy, proszę pomóż mi w mej samotności. Spraw, jeśli to zgodne z Wolą Bożą, by Kuba do mnie wrócił, żeby nasze drogi ponownie się skrzyżowały. Spraw, byśmy zaczęli wszystko na nowo, by nasze serca się przemieniły i zostały uzdrowione oraz by połączyło nas szczere i czyste uczucie. Daj nam tą drugą szansę byśmy mogli wzajemnie się nawracać i razem z Panem kroczyć naszą drogą życia. Amen

Dziękuję za pomoc i cały czas o nią proszę.

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

     6 VI 1778 r. kościół p.w. Wniebowzięcia NMP został konsekrowany przez sufragana chełmskiego biskupa Melchiora Kochnowskiego. Kościół otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

    16 VI 1940 r. w ramach szerokiej Akcji AB w Biłgoraju zostało aresztowanych przez gestapo wiele znanych osób w tym ks. Jan Samolej i ks. Czesław Koziołkiewicz – ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Aresztowanych osadzono na Rotundzie Zamojskiej, a następnie poprzez Zamek Lubelski wywieziono ich do obozów koncentracyjnych. Jednak w krótkim czasie zwolniono ks. Czesława Koziołkiewicza. ks. Józef Chmielewski – młody wikary postanawia zamienić się z ks. Czesławem Koziołkiewiczem i w tym celu sam zgłasza się do gestapo. Zostaje aresztowany przez Niemców 19 VI 1940 r. i wywieziony na Zamek Lubelski. Nie wiemy jak wyglądała sama zamiana, jednak stało się faktem, że ks. Józef Chmielewski zostaje a ks. Czesław Koziołkiewicz jest uwolniony. Było to z pewnością niezwykłe wydarzenie. O fakcie tym dzisiaj się już nie pamięta.

     13 VI 1991 r. w Hedwiżynie została erygowana nowa parafia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w wyniku, czego od parafii WNMP odłączone zostały wioski: Hedwiżyn ( kaplica), Ignatówka, Dyle, Kajetanówka oraz część wsi Wola Dużą.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj