„Musicie mieć w sobie coś z orłów” - Spotkanie Opłatkowe Szkół Prymasowskich

Kliknij by powiększyć

Odwołując się do tradycji poprzednich lat, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju oraz Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu zorganizowały spotkanie opłatkowe Szkół Prymasowskich naszej diecezji. Miało ono miejsce w sobotę 25 stycznia 2020 r. Rozpoczęła je o godz. 10:00 uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Mariusza Leszczyńskiego, sprawowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. 

          W homilii skierowanej do uczestników spotkania, ks. biskup Mariusz Leszczyński przywołując słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego mówił m. in.: „Dziś do głoszenia światu Ewangelii Jezus wzywa każdego z nas, na mocy przyjętego sakramentu chrztu i bierzmowania. Pięknym tego przykładem jest Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, którego Kościół ogłosi błogosławionym 7 czerwca tego roku. Sługa Boży uczy: Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości. A narodowi potrzeba wielkości. Nie myślcie, że naród może wypełnić swoje zadanie tylko z pomocą ludzi bez wyrazu, którzy żyją byle jak, aby przeżyć, aby jakoś się odkuć, aby wykręcić się tanim kosztem (…).

          A czego uczy dzieci i młodzież? Oto kilka cennych myśli: Jeśli umiesz patrzeć w przyszłość – a my jesteśmy narodem ambitnym, który nie chce umierać! – musisz sobie postawić wielkie wymagania. Musisz wychowywać się w duchu ofiary i do ofiar się uzdalniać. Może bowiem przyjść taka chwila, w której tylko ofiarą będzie można zagwarantować wolność naszej ojczyźnie! Czy chcesz Polski bez wiary w Boga i ludzi, a więc bez ideałów, bez porywów i wzlotów, bez zdolności do poświęcenia i ofiary? (…) Wiara i poświęcenie są potrzebne nie tylko na froncie wojennym, ale także na froncie pracy, obowiązku, zawodu, nauki, codziennego trudu i wysiłku. Wszędzie potrzebna jest wiara żywych ludzi w Boga Żywego. Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe.

          Musicie mieć w sobie coś z orłów, serce orle i wzrok orliku przyszłości. Orły, to wolne ptaki, bo szybują wysoko (…). Stać was na wiele. Wysoka jest godność człowieka. Człowiek przerasta wszystko prócz Boga. Trzeba czerpać nieustannie z tej mądrości Prymasa Tysiąclecia, by iść mądrze przez życie”.      

          Dalsza część uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 1  w Biłgoraju, która już od 18 lat nosi imię Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Najpierw utalentowani muzycznie absolwenci biłgorajskiej „Jedynki”, pod kierunkiem p. Moniki Proć – Gleń, wystąpili z krótkim koncertem kolęd, następnie wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły p. Marian Kurzyna. Przedstawiciele Rady Rodziców p. Anna Borowiec i p. Mirosław Świerzak oraz uczniowie podziękowali księdzu biskupowi za udział w sobotnim spotkaniu opłatkowym. Pięknym i humorystycznym zarazem momentem spotkania były „Biłgorajskie Herody”. Dawną formę kolędowania, widowisko opowiadające o historii króla Heroda, który wyraża swoje niezadowolenie z narodzin Jezusa, zaprezentowała młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przygotowana pod kierunkiem ks. Krystiana Bordzania.

          W kolejnej części spotkania głos zabrali zaproszeni goście: ks. Marek Żur Prezes Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia i rektor kościoła św. Katarzyny w Zamościu, senator Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący Rady Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia, Jadwiga Mazur, Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Beata Strzałka, poseł na Sejm RP.

          Na zakończenie, po krótkiej modlitwie uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem składając sobie noworoczne życzenia. Był także czas na wspólną agapę, podczas której padło wiele ważnych pytań jak odkrywać duchowe przesłanie naszego Patrona. Pojawiły się również pomysły i zadania na najbliższą przyszłość związane z beatyfikacją Stefana Kardynała Wyszyńskiego, która będzie miała miejsce w Warszawie w dniu 7 czerwca 2020 r.

          Z 15 szkół, które jeszcze rok temu tworzyły diecezjalną rodzinę Szkół Prymasowskich, na dzień dzisiejszy zostało 7. W tegorocznym spotkaniu opłatkowym oprócz gospodarzy, czyli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju uczestniczyły także: Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu – Kolonii, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Telatynie.

          Każdego roku spotkania opłatkowe odbywają się w innej szkole, ale każdego roku wyjątkowa atmosfera i niepowtarzalny klimat sprawiają, że na długo pozostają one w naszej pamięci. Stanowimy Rodzinę Prymasowską związaną z nauką Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, wspólnotę, dla której najważniejsza jest troska o innych i która czerpie pożytek z mądrych rad pozostawionych nam przez Patrona naszych szkół.


Autor: Ewa M.
30.01.2020 17:29


KALENDARZ

Poniedziałek
21
czerwca15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Prosze o modlitwę za mojego syna Tomka o pracę ,daj mu radość z pracy ,pomóż odnaleźć drogę życia przymnóż wiary, nadziei i miłości,Weź za rękę i poprowadź.

Matko Boża Nieustającej Pomocy, proszę pomóż mi w mej samotności. Spraw, jeśli to zgodne z Wolą Bożą, by Kuba do mnie wrócił, żeby nasze drogi ponownie się skrzyżowały. Spraw, byśmy zaczęli wszystko na nowo, by nasze serca się przemieniły i zostały uzdrowione oraz by połączyło nas szczere i czyste uczucie. Daj nam tą drugą szansę byśmy mogli wzajemnie się nawracać i razem z Panem kroczyć naszą drogą życia. Amen

Dziękuję za pomoc i cały czas o nią proszę.

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

     6 VI 1778 r. kościół p.w. Wniebowzięcia NMP został konsekrowany przez sufragana chełmskiego biskupa Melchiora Kochnowskiego. Kościół otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

    16 VI 1940 r. w ramach szerokiej Akcji AB w Biłgoraju zostało aresztowanych przez gestapo wiele znanych osób w tym ks. Jan Samolej i ks. Czesław Koziołkiewicz – ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Aresztowanych osadzono na Rotundzie Zamojskiej, a następnie poprzez Zamek Lubelski wywieziono ich do obozów koncentracyjnych. Jednak w krótkim czasie zwolniono ks. Czesława Koziołkiewicza. ks. Józef Chmielewski – młody wikary postanawia zamienić się z ks. Czesławem Koziołkiewiczem i w tym celu sam zgłasza się do gestapo. Zostaje aresztowany przez Niemców 19 VI 1940 r. i wywieziony na Zamek Lubelski. Nie wiemy jak wyglądała sama zamiana, jednak stało się faktem, że ks. Józef Chmielewski zostaje a ks. Czesław Koziołkiewicz jest uwolniony. Było to z pewnością niezwykłe wydarzenie. O fakcie tym dzisiaj się już nie pamięta.

     13 VI 1991 r. w Hedwiżynie została erygowana nowa parafia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w wyniku, czego od parafii WNMP odłączone zostały wioski: Hedwiżyn ( kaplica), Ignatówka, Dyle, Kajetanówka oraz część wsi Wola Dużą.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj