„Nie lękajcie się…” - po beatyfikacji Jana Pawła II

           1 maja 2011 r. pielgrzymi z Biłgoraja, którzy tego dnia znaleźli się wśród 1,5 mln. wiernych na Placu Świętego Piotra w Rzymie, z ust Papieża Benedykta XVI usłyszeli słowa, na które czekaliśmy od dawna: „…Zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym…”.Przyjęliśmy je z wielkim entuzjazmem i euforią. Nad naszymi głowami powiewało tysiące biało-czerwonych flag. Byliśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.  Nie mieliśmy wątpliwości, że ta beatyfikacja i wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II, było jednym z największych oczekiwanych i nieprzewidywalnych przeżyć nas wszystkich.

       Atmosfera, która tego dnia panowała w Rzymie jest nie do opisania. Nie wszystkim udało się wejść bezpośrednio na Plac Świętego Piotra. Naszej grupie także. Staliśmy bardzo blisko, na Via della Conciliazione, jednej z najpiękniejszych ulic Rzymu. Ale to nie było ważne. Istotne było to, że tam jesteśmy. Kolejne godziny do rozpoczęcia uroczystości odliczaliśmy wsłuchując się w bicie zegara na Bazylice św. Piotra. Odległość nie przeszkadzała nam w tym, aby uczestniczyć w tak niezwykłym wydarzeniu i coś w nas zmieniać. Była to okazja by na nowo odczytać słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na początku Jego pontyfikatu : „Nie lękajcie się”. Jakże można było się lękać, skoro w chwili gdy odsłaniany był wizerunek Papieża Polaka, już błogosławionego, zza chmur radośnie wyjrzało słońce i od tego momentu, aż do końca mszy beatyfikacyjnej nam towarzyszyło. Było jak radosny uśmiech naszego Papieża, który na pewno stał w oknie Domu Ojca i wszystkim nam błogosławił. Wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że choć Jana Pawła II w sposób fizyczny nie ma już między nami, to teraz jest jeszcze bliżej nas i nadal chce nam pomagać. Po mszy św. beatyfikacyjnej zabrzmiał dzwon bazyliki, ten sam, który 2 kwietnia 2005 r. ogłaszał światu śmierć Karola Wojtyły. W tym czasie Ojciec Św. Benedykt XVI klęczał i modlił się przy trumnie swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej.

2 maja uczestniczyliśmy w mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II, której przewodniczył kard. Tarcisio Bertone. Po jej zakończeniu udaliśmy się do Bazyliki, by oddać cześć i pomodlić się, gdyż tam, przy konfesji św. Piotra, znajdowała się trumna z ciałem Jana Pawła II. I tak jak to było sześć lat temu, gdy cały świat Go żegnał, na trumnie nowego błogosławionego, położono Ewangeliarz. To, co wtedy czuliśmy i czego tam doświadczyliśmy, nie da się opisać słowami. Na widok otoczonej kwiatami, prostej drewnianej trumny ustawionej w głównej nawie Bazyliki, nasze kolana zginały się do modlitwy, a nasze oczy robiły się mokre od łez. Mogliśmy przyklęknąć i trwać w modlitewnej ciszy przy naszym ukochanym Ojcu Świętym. I nie przeszkadzały nam tłumy pielgrzymów, które wolno przechodziły obok trumny z Jego ciałem. Nie prędko zapomnimy tych przeżyć.

          Są takie chwile, które już się nie powtórzą… Te dwa dni spędzone w Rzymie były niezwykłe w swojej wymowie i ogromie łask, które każdy z nas otrzymał. Teraz od nas samych zależy, czy codzienne troski i wszystko to, co składa się na naszą rzeczywistość, nie przesłonią nam tego daru, lecz na nowo pozwolą odczytać słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się”.

 

Autor: Ewa Madejek


Autor: Ewa M.
2011-05-08


KALENDARZ

Sobota
2
grudnia15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

3 XII 1717 r. – Pierwszy proboszcz parafii w Biłgoraju - ks. Jan Mroczkowski.

28 XI 1982 r. dokonano poświęcenia nowo wybudowanej kaplicy Chrystusa Króla i sali katechetycznej na osiedlu Różnówka. Kaplica wybudowana dzięki ogromnemu wkładowi ks. Edmunda Markiewicza należała do naszej parafii przez okres 9 lat i jest małym kościołem pw. Chrystusa Króla.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj