Serwis informacyjny

Konferencja "Puszcza Solska i Franciszkanie w okresie Powstania Styczniowego”
23 STYCZNIA 2012 r.

Msza św. w intencji Ojczyzny i konferencja pn. Puszcza Solska i Franciszkanie w okresie Powstania Styczniowego – tak w Biłgoraju obchodzono 149 rocznicę Powstania Styczniowego. Wśród gości znaleźli się m.in. parlamentarzyści, samorządowcy oraz franciszkanie.

Uczczenie 149 rocznicy zrywu narodowego jakim było Powstanie Styczniowe 1863 roku rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w kościele św. Marii Magdaleny, w intencji Ojczyzny, Powstańców i sp. franciszkanów pracujących i posługujących w Puszczy Solskiej. Wśród gości obecni byli m. in. poseł Piotr Szeliga, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, wicestarosta biłgorajski Stanisław Schodziński, Henryk Grabias – prezes Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej oraz miejscowi księża. Franciszkanów reprezentował ojciec Wiesław Pyzio – wiceprowincjał. Biłgorajskie szkoły ponadgimnazjalne reprezentowało kilkudziesięciu uczniów.

Po uroczystościach kościelnych, uczestnicy obchodów 149 rocznicy Powstania Styczniowego zgromadzili się w Auli Franciszkańskiej na konferencja pn. „Puszcza Solska i Franciszkanie w okresie Powstania Styczniowego”. Zebranych przywitał Stanisław Schodziński – jeden z organizatorów.

Głos zabrał także ks. Witold Batycki gospodarz miejsca, który zaznaczył, że w czasach kosmopolityzmu trzeba man pamiętać o bohaterach, którzy w godzinie próby umieli stanąć w obronie Polski nie szczędząc krwi i potu. -Chyle czoła, przed tymi wszystkimi, którzy podsycają pamięć o chwalebnych rocznicach narodowych. Dziękuję za obecność młodzieży, wychowawcom i wszystkim tym, którzy dziś przyszli pochylić się nad dziejami naszej Ojczyzny mówił ks. Batycki.

Za zaproszenie organizator dziękował także ojciec Wiesław Pyzio. Wiceprowincjał, mówił o roli franciszkanów w powstaniu styczniowym oraz ich zaangażowaniu w działalność duszpasterską na Ziemi Biłgorajskiej.

Po części oficjalnych powitań i przemówień, realizowano program Konferencji. O „Nocy styczniowej 1863 r. w klasztorze Puszczy Solskiej” mówił Tomasz Brytan (PTTK). Piotr Flor zaś przybliżył genezę i przebieg kasaty Zakonu Franciszkanów w okresie Powstania Styczniowego, zaś o pomnikach upamiętniające miejsca związane z Powstaniem Styczniowym w Puszczy Solskiej mówił Andrzej Czacharowski (PTTK). Konferencję podsumowali Marian Kurzyna (PTTK) oraz Stanisław Schodziński (Akademia Myśli Chrześcijańskiej).

 

źródło: bilgoraj.com.pl

2012-01-26 22:07


KALENDARZ

Niedziela
11
maja



15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

< Oglądaj mszę świętą On-Line

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

  V 1940 r – Gestapo w akcji AB, którą realizowano w ramach niemieckiej polityki biologicznej zagłady narodu polskiego, a w szczególności fizycznego wyniszczenia inteligencji polskiej aresztowano ks. Jana Samoleja (Rektora kościoła św. Jerzego) oraz ks. Józefa Chmielewskiego (wikariusza parafii Wniebowzięcia NMP). Obaj księża zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zostali straceni.
  W maju 1993 r. powstały w naszej parafii pierwsze kręgi Domowego Kościoła (stanowią one rodzinną gałąź Ruchu Światło – Życie oraz międzynarodowego ruchu małżeńskiego „Equipes Norte Dame” - Wspólnoty Matki Najświętszej)  powstały z inicjatywy ks. Janusza Dudzicza, który w 1993 r. zebrał kilka małżeństw. Po trzytygodniowych rekolekcjach w Łabuniach, które odbyły się w maju powstał pierwszy Krag. Jego animatorami zostali państwo W. D. Hawrotowie z Zamościa. W roku 1997 na terenie parafii istniały cztery kręgi, których moderatorem był ks. Cezary Błaszczuk.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj