Serwis informacyjny

Niech pamięć o nich nigdy nie umiera

    W 76. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej modlili się w intencji poległych i pomordowanych, i oddali im hołd. 
    Mszę św. w intencji Ojczyzny, ofiar sowieckiej napaści na Polskę i tych, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, sprawował ks. prałat dr Józef Flis, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II. W homilii kapłan nawiązał do słów Ewangelii. Przypominał też historyczne wydarzenia: podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow i dołączenie protokołu, że po napaści na Polskę Niemcy i Rosja podzielą się jej terytorium. – Był jeden cel: wyniszczyć Polskę – podkreślał. – Chcemy o tej ofierze pamiętać, bo to była ofiara męczeńska, bo to była ofiara wypływająca z nienawiści najeźdźców, wypływająca z życia bez Boga. 
    Po Mszy św. głos zabrał starosta biłgorajski Marian Tokarski. Montaż słowno-muzyczny przygotowała młodzież ZSBiO w Biłgoraju pod kierunkiem nauczycieli. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce pod Pomnikiem Katyńskim i zapalili znicze. 
    Uroczystość została zorganizowana przez Starostę Biłgorajskiego oraz Dyrekcję ZSBiO w Biłgoraju a swoją obecnością zaszczycili ją m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, poseł Piotr Szeliga, starosta Marian Tokarski, wicestarosta Jarosław Piskorski, przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Paterak, wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Tochman, wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, ks. dr Józef Flis, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji, stowarzyszeń, zakładów pracy, dyrektorzy szkół, nauczyciele młodzież i dzieci, poczty sztandarowe.      

2015-10-06 10:44


KALENDARZ

Wtorek
25
czerwca15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

Festiwal SOLI DEO

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Mateczko prosze cie o zdrowie dla mojego taty w tych bardzo trudnych momentach po śmierci żony a mojej mamy

Matko Boska Nieustającej Pomocy, pomóż mi odnaleźć właściwą drogę w życiu. Spraw aby moje małżeństwo było szczęśliwe i żeby moja rodzina nie zaznała żadnego zła.Proszę Cię o zdrowie dla nas i dla naszej córki i dziękuję za to wszystko co już mam.

Maryjo proszę ratuj moje małżeństwo i moja rodzinę. Błagam Maryjo o przemianę mojego męża żeby szedł ze złej ścieżki. Wlej w jego serce miłość do żony. Błagam Maryjo ratuj nasze małżeństwo.

Wszystkie intencje

Kościół WNMP w 3D

Kalendarium Parafialne

     6 VI 1778 r. kościół p.w. Wniebowzięcia NMP został konsekrowany przez sufragana chełmskiego biskupa Melchiora Kochnowskiego. Kościół otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

    16 VI 1940 r. w ramach szerokiej Akcji AB w Biłgoraju zostało aresztowanych przez gestapo wiele znanych osób w tym ks. Jan Samolej i ks. Czesław Koziołkiewicz – ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Aresztowanych osadzono na Rotundzie Zamojskiej, a następnie poprzez Zamek Lubelski wywieziono ich do obozów koncentracyjnych. Jednak w krótkim czasie zwolniono ks. Czesława Koziołkiewicza. ks. Józef Chmielewski – młody wikary postanawia zamienić się z ks. Czesławem Koziołkiewiczem i w tym celu sam zgłasza się do gestapo. Zostaje aresztowany przez Niemców 19 VI 1940 r. i wywieziony na Zamek Lubelski. Nie wiemy jak wyglądała sama zamiana, jednak stało się faktem, że ks. Józef Chmielewski zostaje a ks. Czesław Koziołkiewicz jest uwolniony. Było to z pewnością niezwykłe wydarzenie. O fakcie tym dzisiaj się już nie pamięta.

     13 VI 1991 r. w Hedwiżynie została erygowana nowa parafia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w wyniku, czego od parafii WNMP odłączone zostały wioski: Hedwiżyn ( kaplica), Ignatówka, Dyle, Kajetanówka oraz część wsi Wola Dużą.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj