Serwis informacyjny

Bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Biłgoraju - 28 luty 2016 r.

W Biłgoraju odbędzie po raz pierwszy w historii impreza patriotyczna pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej i jest największym biegiem pamięci w Polsce. Biegi odbywają się po raz czwarty, a ich ogólnopolskim organizatorem jest  Fundacja Wolność i Demokracja.

„Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Święto, ustanowione przez ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2011 roku, obchodzimy 1 marca.

Po zeszłorocznym sukcesie – 20 000 uczestników z 81 miast z całej Polski oraz Wilna, Grodna i Lidy, chcielibyśmy zwiększyć skalę przedsięwzięcia. Symboliczny dystans biegu we wszystkich miastach wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku w Piaskach na Lubelszczyźnie. Naszym tegorocznym celem jest 40 000 biegaczy ze 160 miast nie tylko z Polski. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku.

Bieganie staje się coraz popularniejsze, jednak w tej imprezie atrakcje towarzyszące biegowi, takie jak pokazy grup rekonstrukcyjnych czy rodzinna gra terenowa sprawiają, że uczestnikami projektu stają się także osoby niebiegające.

Warto wspomnieć, że w tym roku bieg „Tropem Wilczym” odbędzie się również w Chełmie, Tomaszowie Lubelskim, Kraśniku, Łukowie i na terenie innych miast regionu lubelskiego.

Organizatorem lokalnym biegu, który odbędzie się 28 lutego (niedziela) br. o godz. 12.00

w Biłgoraju jest Fundacja Rozwoju Polski Wschodniej we współpracy z Ośrodkiem Sportu I Rekreacji

w Biłgoraju. Koordynatorem biegu jest  Michał Mulawa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego.

 

Biłgorajski bieg odbędzie się w centrum miasta. Start zaplanowano na godzinę 12:00 z Placu Wolności. Zgłoszenia do biegu są przyjmowane na adres e-mail: osirbilgoraj@interia.pl oraz pod nr tel. 84-688-10-3584-688-10-35 oraz 0-603-133-153 podając imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Pierwsze 100 osób, które zgłoszą się do udziału w biegu otrzyma bezpłatnie pakiet startowy, m.in. koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych: Danuty Siedzikówny „Inki”, Danuty Sochówny „Rad” , Emilii Malessy „Marcysi”, Stefanii Firkowskiej „Felusi”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”,  Jana Borysewicza „Krysi”, Łukasza  Cieplińskiego „Pługa”, Marcina Bernaciaka „Orlika”, Henryka Flame „Bartka”, medal pamiątkowy oraz inne materiały promocyjne.

Udział w biegu jest bezpłatny. Koszty pakietów startowych dla 100 osób zostały sfinansowane przez Fundację Rozwoju Polski Wschodniej.

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych PATRONATEM NARODOWYM Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

2016-02-10 23:23


KALENDARZ

Sobota
2
grudnia15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego

SŁOWO BOŻE NA DZIŚ

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ

KATOLICKIE PRZEDSZKOLE

ZGROMADZENIE SIÓSTR SERAFITEK

Z GALERII

Najnowsze intencje

Matko Boża Nieustającej Pomocy prosimy Cię o dar potomstwa dla nas.

Za wstawiennictwem Matki Najświętszej proszę Pana Jezusa o zdrowie, miłosierdzie nad grzechami, szczęśliwą podróż, opiekę od zła i błogosławieństwo w całym życiu dla całej rodziny Jana.

Matko Boza Ciebie prosimy ratuj rodzine,ratuj nas przed epidemia .O uzdrowienie,zbawienie Mikolaja,Tomasza,Ani.Za rodzenstwo Ewe,Bogdana ,rodzine,za Ele ,dzieci.O przeblaganie,wynagrodzenie za grzechy Ani,Tomasza,Mikolaja ,Ele,za dzieci Mariole,rodzine.Za wszystkie grzechy popelnione w tych rodzinach .Za zmarlych rodzicow,przodkow z tych rodzin o Niebo .O zbawienie grzesznikow.Za dusze w czyscu cierpiace,za sp Pawla Kowalczyk.,za Sp Abp Henryka Hoser

Wszystkie intencje

Kalendarium Parafialne

3 XII 1717 r. – Pierwszy proboszcz parafii w Biłgoraju - ks. Jan Mroczkowski.

28 XI 1982 r. dokonano poświęcenia nowo wybudowanej kaplicy Chrystusa Króla i sali katechetycznej na osiedlu Różnówka. Kaplica wybudowana dzięki ogromnemu wkładowi ks. Edmunda Markiewicza należała do naszej parafii przez okres 9 lat i jest małym kościołem pw. Chrystusa Króla.

Dzieje Parafii

Biłgoraj i okolice na fotografii

Festiwal SOLI DEO

Klub Strzelecki i Klub Kolekcjonerski Victoria - Biłgoraj